O Joli

Kabaty2Jola Brzeska od dziecka mieszkała na Nabielaka 9 w Warszawie. Jej ojciec wraz z innymi lokatorami odbudował zrujnowaną po wojnie kamienicę i otrzymał w niej przydział administracyjny na mieszkanie. To częsty powojenny scenariusz nabycia prawa do dachu nad głową przez mieszkańców zburzonej Warszawy.W 2006 roku zapadła decyzja administracyjna o zwrocie nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie byłym właścicielom i spadkobiercom byłych właścicieli. Wtedy po raz pierwszy Jola i Kazimierz  usłyszeli o Marku Mossakowskim – warszawskim czyścicielu kamienic, który nabył udział w nieruchomości i znalazł się wsród następców prawnych byłych właścicieli. Szybko przekonali się, że kamienicznik zrobi  wszystko, by pozbyć się niechcianych lokatorów z przejętej kamienicy. Jola nie dała się zastraszyć – postanowiła walczyć i pomagać ludzim, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i staneli w obliczu bezdomności. Wiedziała, że jeśli mieszkańcy sami się nie zorganizują, nikt im nie pomoże. To przecież wasz problem – zgodnie twierdzili pracownicy zakładu gospodarowania nieruchomościami i dyrektorzy biura polityki lokalowej.W 2006 r. Jola nawiązała kontakt z kampanią „Mieszkanie prawem nie towarem”, która pomagała lokatorom kamienic zwracanych następcom prawnym byłych właścicieli. Natomiast w 2007 r. Jola i Kazimierz Brzescy wraz z innymi lokatorami zwracanych kamienic założyli Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów. Coraz głośniej mówiło się o
dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Pikiety, manifestacje, protesty, blokady eksmisji, a przedewszystkim pomoc lokatorom w trudnej sytuacji spowodowały, że bezwład władz miasta i bezkarność czyścicieli kamienic stały się rażąco widoczne. Dekret Bieruta robił się sprawą głośną – warszawiacy zaczęli rozumieć, że każda kamienica, może zostać „odzyskana” przez spekulantów. Działania Joli nie były na rękę kamienicznikom – stawały się groźne, bo przekonywały zwykłych ludzi, że walka lokatorów, to nie pokrzykiwania grupki oszołomów, ale upominanie się o podstawowe prawa człowieka.1 marca 2011 r. w Lesie Kabackim zostało znalezione zwęglone ciało kobiety. Dopiero badania DNA pozwoliły na jednoznaczną identyfikację zwłok – zamordowana została Jolanta Brzeska.
2 rocznica Nabielaka
Wspomnienie Andrzeja Smosarskiego o Joli:
Jola była założycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, od samego początku pomagała innym ludziom zrozumieć meandry sytuacji prawnych związanych z terrorem wobec najemców mieszkań. Miała niesamowity instynkt prawny, potrafiła szybko i bezbłędnie identyfikować wszystkie składniki bardzo skomplikowanych sytuacji prawnych. Pełna godności, samodzielna, solidarności wobec innych, towarzyska, zawsze obecna na akcjach WSL, jedna z tych kobiet które są dla mnie o wiele bardziej symbolem codziennej walki z wyzyskiem i okrucieństwem niż wszelkie rozreklamowane celebrytki. Sama była obiektem agresji znanego warszawskiego specjalisty od przejmowania budynków i wyrzucania ludzi, niestety sądy i władze miasta do końca były odwrócone od jej problemu z kamienicznikiem. Nie wiemy, czy jej śmierć była związana z konfliktem mieszkaniowym – zaginięcie nastąpiło kilka dni przed kolejnym zapowiedzianym przez kamienicznika i komornika drastycznym uderzeniem w dorobek jej życia. Kilka lat temu zmarł mąż Joli, także aktywny działacz lokatorski, bardzo to przeżyła, ale zacisnęła zęby walcząc dalej o swoje i nie tylko swoje: godność, mieszkanie, zmianę polityki mieszkaniowej władz stolicy. Bardzo kochała swoją córkę i wnuka, o których często opowiadała. Siedziałem wczoraj wiele godzin rozmawiając z córką Joli. Podobnie – twarda dzielna kobieta, która nie poddaje się w sytuacjach opresji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s